LUSAS Bridge jest światowym liderem w zakresie analizy, obliczeń i projektowania konstrukcji mostowych z wykorzystaniem metody elementów skończonych.
LUSAS Bridge umożliwia analizy zarówno prostych, jendoprzęsłowych mostów w zakresie liniowym po złożone obliczenia nieliniowe fizycznie i geometrycznie mostów wiszących, podwieszonych, extradosed w zakresie statycznym i dynamicznym, z uwzględnieniem faz wykonawczych. Przy wykorzystaniu narzędzi IMD lub IMDPlus możliwe są obliczenia dynamiczne przy ruchomych obciążeniach eksploatacyjnych np. pojazdami lub innymi dowolnymi zestawami poruszających się obciążeń bezinercyjnych.
LUSAS Bridge jest szczególnie wygodnym narzędziem do modelowania i projektowania kładek dla pieszych. Zastosowane specjalistycznych procedur pozwala analizować komfort wibracyjny pieszych przy rozmaitych schematach wymuszeń dynamicznych. Podobne możliwości wiążą się z projektowaniem mostów kolei szybkich. Zastosowano tu gotowe normowe zestawy obciążające zarówno w odniesieniu do kładek, mostów drogowych i kolejowych. Zaimplementowane obciążenia dotyczą m.in. norm europejskich, brytyjskich, polskich, amerykańskich oraz azjatyckich.
LUSAS Bridge pozwala na modelowanie elementów kratowych, kablowych, powłokowych, objętościowych, betonowych, żelbetowych, sprężonych, murowych z uwzględnieniem reologii, pełzania, skurczu i relaksacji. Możliwości modelowania pękania w materiałach kruchych oraz szerokiej gamy modeli plastycznych, czyni z tego programu jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi inżynierii lądowej. Zarówno analiza statyczna jak i bogate możliwości modelowania zjawisk dynamicznych dodatkowo wyróżniają to oprogramowanie na tle innych dostępnych na rynku programów z branży Bridge Engineering.
Jedną z najbardziej atrakcyjnych możliwości oprogramowania jest bogaty zestaw narzędzi do modelowania procesu wznoszenia konstrukcji. W każdym etapie budowy możliwe są wszystkie dostępne analizy (statyczna, dynamiczna; stateczność; liniowa i nieliniowa itd.) z uwzględnieniem wieku betonu, zmian właściwości fizycznych materiałów, zmian podparć, geometrii, sprężenia itp.
Z uwagi na szerokie możliwości analizy geometrycznie nieliniowej LUSAS Bridge jest chętnie wykorzystywany w projektowaniu mostów i kładek zwodzonych. Oprogramowanie dostarcza odpowiednich narzędzi do obliczeń mechanizmów z uwzględnieniem kontaktu mechanicznego, tarcia, poślizgu oraz zmiennej konfiguracji geometrii.
LUSAS Bridge jest dostępny w kilku wersjach w zależności od poziomu zaawansowania oprogramowania: LUSAS Bridge LT, LUSAS Bridge Standard i LUSAS Bridge Plus. Wszystkie używają tego samego interfejsu użytkownika, posiadają gotowe kreatory modelowania dla typowych rozwiązań konstrukcyjnych (użytkownik może dostosowywać je do własnych potrzeb), kompleksowy zestaw narzędzi do łatwego i szybkiego tworzenia modelu, definiowania obciążeń i łączenia wyników z różnych przypadków obciążeń (kombinacje, obwiednie itp.). Ponadto LUSAS Bridge umożliwia pełną kontrolę przy generacji wyników obliczeń, raportów, wydruków itp.
Ponieważ wszystkie wymienione produkty korzystają z tego samego interfejsu użytkownika i terminologii, użytkownicy mogą łatwo przechodzić do bardziej złożonych produktów programu LUSAS, a koszty ew. szkolenia są zminimalizowane.
LUSAS Bridge można użyć do projektowania wszystkich typów mostów :
Stosowane na całym świecie oprogramowanie LUSAS Bridge jest wysoko cenione w branży mostowej, o czym świadczy imponująca lista klientów, w tym wielu czołowych międzynarodowych firm konsultingowych. LUSAS Bridge jest stosowany przez agencje rządowe, a także duże i średnie biura projektów, które prowadzą bardziej zaawansowane obliczenia inżynierskie.
LUSAS Bridge stanowi kompletne rozwiązanie analityczne i projektowe wykorzystujące metodę elementów skończonych w obliczeniach konstrukcji mostowych.