LUSAS Analyst pozwala analizować szeroki zakres konstrukcji mechanicznych, budowlanych, a także symulować rozmaite procesy fizyczne. Możliwa jest analiza konstrukcji jako całości, a także detali konstrukcyjnych. Zastosowanie metody elementów skończonych z dużą liczbą elementów różnych typów (kratowe, belkowe, membranowe, powłokowe, przestrzenne oraz liczne elementy termiczne, kontaktowe, interfejsowe), z możliwością modelowana zjawisk nieliniowych fizycznie i geometrycznie, łącznie z pękaniem i zniszczeniem, a także możliwość rozwiązywania zadań kontaktowych z pełnym sprzężeniem pól termicznego i mechanicznego sytuuje program LUSAS Analyst w czołówce programów liczących używanych w mechanice.
Od prostych modeli 2D aż do zaawansowanego modelowania 3D LUSAS Analyst skraca czas projektowania i analizy detali konstrukcyjnych. Intuicyjny graficzny interfejs użytkownika (GUI) oparty na systemie Windows zapewnia łatwy dostęp do pełnego zakresu modelowania i zaawansowanych opcji przetwarzania wyników oraz pomocy on-line. Obecnie LUSAS Analyst jest uznawany za jeden z najlepszych programów analizy strukturalnej na świecie.
LUSAS Analyst dysponuje obszerną bazą elementów skończonych, bazą danych materiałów (betonów, metali, tworzyw sztucznych, pianek, gum i innych) z możliwością opisu izotropowego i ortotropowego.
Zastosowanie obliczeń równoległych na komputerach wieloprocesorowych (rdzeniowych) pozwala przyspieszyć obliczenia. Jest to istotne zwłaszcza w analizie dużych konstrukcji o setkach tysięcy stopni swobody. Podobnie LUSAS Analyst posiada duże możliwości obliczeniowe w zakresie odtwarzania procesu powstawania konstrukcji (fazy montażowe), zmiany warunków brzegowych, modelowania sprężenia i wstępnych deformacji.
W zakresie obliczeń dynamicznych oprogramowanie LUSAS Analyst korzysta z procedur IMD i IMDPlus. Pozwalają one na modelowanie obciążeń zmiennych w czasie i przestrzeni (ruchome obciążenia bezinercyjne, bryły ciśnień od wybuchów, zmienne obciążenie wiatrem, obciążenia sejsmiczne i parasejsmiczne itp.). Obliczenia dynamiczne mogą być prowadzone w zakresie liniowym i nieliniowym fizycznie i geometrycznie, w zakresie dużych przemieszczeń i rotacji.
LUSAS Analyst ma obszerny zestaw elementów termicznych oraz liczne udogodnienia dla analiz termicznych zarówno prostych i zaawansowanych, w stanach ustalonych i nieustalonych. Mogą być rozwiązywane problemy z udziałem przenoszenia ciepła na skutek przewodzenia, konwekcji i promieniowania, z uwzględnieniem zmiany stanu skupienia materiału.
LUSAS Analyst posiada moduły obliczeń zmęczeniowych na bazie wyników analizy liniowej. Trwałość zmęczeniowa może być określana w odniesieniu do wybranych obszarów konstrukcji. Jako wyniki generowane są wykresy konturowe ilustrujące żywotność zmęczeniową.
Informacje o geometrii modelu mogą być wymieniane z innymi systemami CAD korzystających ze standardowych formatów, takich jak: IGES i DXF, a także bezpośrednio z konkretnymi systemami CAD za pomocą zastrzeżonych formatów wymiany danych.
Przy użyciu języka skryptowego można dodawać własne, zdefiniowane przez użytkownika, formularze i kreatory oraz modyfikować menu programu w celu usprawnienia wykonywania powtarzalnych zadań lub całych analiz - co minimalizuje zaangażowanie użytkownika. Możliwa jest też automatyzacja opracowywania wyników.
LUSAS Analyst dostępny jest w dwu opcjach w zależności od stopnia zaawansowania prowadzonych obliczeń: LUSAS Analyst Standard, LUSAS Analyst Plus. Wszystkie używają tego samego interfejsu użytkownika, posiadają gotowe kreatory modelowania dla typowych rozwiązań (użytkownik może dostosowywać je do własnych potrzeb), kompleksowy zestaw narzędzi do łatwego i szybkiego tworzenia modelu, definiowania obciążeń i łączenia wyników z różnych przypadków obciążeń (kombinacje, obwiednie itp.). Ponadto LUSAS Analyst umożliwia pełną kontrolę przy generacji wyników obliczeń, raportów wydruków itp.
Ponieważ wszystkie wymienione produkty korzystają z tego samego interfejsu użytkownika i terminologii, użytkownicy mogą łatwo przechodzić do bardziej złożonych produktów programu LUSAS Analyst i w ten sposób zminimalizować koszty ew. szkolenia.
Do najczęściej modelowanych w LUSAS Analyst zagadnień należą: